Instagram’a nasıl reklam verilir?
Kasım 29, 2018
Instagram’da TV Özelliği
Aralık 10, 2018

instagram ilk olarak 6 ekim 2010 yılında kurulmuş ve beta olarak yayımlanmıştır, yayımlandığında hiç ses soluk getirmemiştir. Zaman içerisinde büyümüş ve büyük şirketlerin dikkati çekmeyi başarmıştır. 21 nisan 2012 tarihinde ise Facebook şirketi tarafından satın alınmış ve şirket en popüler zamanlarını görmüştür. İnstagram 2012 yılında 1.000.000,00 dolar karşılığında satılmıştır lakin şirketin şu an ki değeri 100 milyon doları geçmiştir. Facebook gibi dünya devi şirketler yeni trend olan tüm sosyal medyaları satın almaktadırlar. İnstagram’ın şuan 800 milyon kullanıcısı vardır 2012 yılında ilk satıldığında ise 30 milyon kullanıcısı bulunmaktaydı. Git gide popüler olan instagram artık yeni bir pazar haline gelmiştir bu pazarın içerisinde takipçi satın al yada oto beğeni gibi hizmetleri satan firmalar bulunmaktadır.

İnstagram’a hikaye özelliği ne zaman geldi?

İnstagram ilk kurulduğunda hikayeler (stories) özelliği yoktu bu hikaye özelliğini snapchat uygulamasından aldığı bir gerçektir. İnstagram’a hikayeler özelliği 2016 yılının ağustos ayında eklenmiştir ve eklendikten sonra uygulama üzerinde geçirilen vakit süresi 3 katına çıkmıştır. Facebook şirketi insanları daha fazla kendine bağlayan hikayeler özelliğini facebook, whatsapp gibi diğer uygulamalara nakletmiştir lakin pek fazla tutmamıştır. Uygulama üzerinde ortalama geçirilen sürenin artmasıyla hikayeler özelliğinin içerisine zamanla reklam yerleşimleri başlamıştır. Başlarda nadiren görülen reklamlar artık her 5-7 hikaye arasında gösterilmektedir. İnstagram’a nasıl reklam verilir isimli makalemizi incelerseniz sizde hikayeler arasına reklam verebilirsiniz.

İnstagram’ı kim kurmuştur?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamasını 6 ekim 2010 yılında Kevin Systrom tarafından kurulmuştur. Sosyal medya uygulamasının kurucusu olan Kevin Systrom ise 2018 yılına kadar yine instagram da çalışmaya devam etmiştir lakin 24 eylül 2018 tarihinde instagramdan istifa etmiştir. Kevin Systrom sadece instagram da değil aynı zamanda Google, Burbn gibi dev teknoloji şirketlerinde de çalışmıştır. İnstagram istifası sonrası ne iş yaptığı şuan için bilinmemektedir lakin yeni bir uygulama ile karşılaşacağımızı düşünmekteyiz.

Teknoloji çağında her kurulan şirket, işletme eğer yükselme potansiyeli gözlemleniyorsa dev şirketler tarafından satın alınmaktadır başlarda karlı olarak gözükse de sonunda her zaman zararlı olmaktadır. Eğer instagram, facebook şirketine satılmasaydı Kevin’in şuan ki değeri 100 milyon Amerikan dolarından yüksek olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sucuris