Instagram’da Trend Olabilmek İçin Önemli Olan Şeyler

Instagram Butik Açmak ve Satış Yapma
Ocak 20, 2018
twitter-renkli-logo
Twitter’da Popüler Olmak İçin 10 Altın Kural
Haziran 18, 2018

1. Katılım

Hemen hemen hiç kimse Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını tam olarak bilmezken, Instagram’ın çok fazla etkileşim alan yayınları desteklediğini biliyoruz. Bu, yayınınız çok sayıda beğeni ve yorum aldığında, bir trendin en üst yazılarında yer almasının daha olası olduğunun bir göstergesidir.

2. Hashtag Popülarite

Masaüstünüzde veya mobil cihazınızda Instagram’ı açın ve popüler bir hashtag araması yapın. Diğer hashtag’leri de kullanana kadar üst yazılara bakın. Bu hashtaglerden birine tıklayın ve ardından hashtag sayfasında, en üstte bulunan yayınlara bir göz atın. Göz attığınız bu yayınların hashtagleri muhtemelen en popülerleridir. Sizde kendi içeriğinizi yayınlarken bu popüler hashtagleri kullanın. Bu sayede içeriği gören kullanıcı sayısı arttıkça trend olma şansınız da artacaktır.

Trend olmak için ilk adımlardan biri hashtaglerden geçer ancak bunları doğru bir şekilde kullanmak gerekir.
Hashtag’inizin alaka düzeyinin, popüler olandan daha önemli olduğunu unutmayın. Fotoğraflarınıza rastgele hashtag eklemekten ziyade, hashtag’lerin içerikleriniz ile tam anlamıyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

3. Büyüme Oranı

Günün sonunda, en popüler yayınlar trend olan şeylerle birebir ilgilidir. Aldığınız katılım miktarı gerçekten önemli olsa da, bu etkileşimi ne kadar çabuk aldığınız, başka bir deyişle, katılımınızın “büyüme oranı” da o denli önemlidir.

Örnek verecek olursak, 2 saat içinde 500 beğeni alan bir gönderi, en üstteki yayınlarda 24 saat içinde 5000 beğeni alan bir gönderiden daha iyi bir sıralama şansına sahiptir.

4. Harekete Geçirici 

Instagram algoritmasının daha çok neyden hoşlandığını söylemek zordur. Çünkü tam anlamıyla çözülmüş değildir. Ancak, herhangi bir durumda, trending Instagram hashtag’lerinde yer almak istiyorsanız, yazılarınızda harekete geçirici içeriklerin bulunması oldukça önemlidir. Bu yüzden, Instagram başlıklarınıza harekete geçirici mesaj eklemenin püf noktalarını bilmelisiniz. İzleyicilerinizi yorum bölümünde hesabınızla etkileşimde bulunmalarına, görüntülemeye daha fazla zaman ayırmalarına neden olacak ilgi çekici ve kayda değer sözler söylemelisiniz. Ancak hiçbir zaman sırf ilgi çekebilmek için yalan ya da abartılara yer vermeyin. Aksi halde kullanıcıların size olan güveni sarsılacaktır. Emin olun bu durumdan sonra kullanıcıları tekrar toplamak oldukça zahmetli bir iş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sucuris