Nisan 2018 İtibariyle Dünya Çapında En Ünlü Sosyal Ağ Siteleri

Instagram’da Popüler Olmanın Yolları
Haziran 21, 2018
Twitter’da En Çok Takipçiye Sahip 25 Kullanıcı
Haziran 24, 2018

Bu istatistikler, aktif hesap sayısına göre Nisan 2018 itibariyle dünya çapında en popüler ağlar hakkında bilgi sağlar. Pazar lideri Facebook, 1 milyar kayıtlı hesabı aşan ve şu anda 2.2 milyar aylık aktif kullanıcıyla çalışan ilk sosyal ağ oldu. Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, 800 milyonun üzerinde aktif hesaba sahip bir sosyal medya platformudur. Bu arada, blog hizmeti Tumblr sitelerinde tahminen 794 milyon aylık aktif blog kullanıcısı bulunmaktadır.

Önde gelen sosyal ağlar genellikle birden çok dilde kullanılabilir ve kullanıcıların coğrafi, politik veya ekonomik sınırlar boyunca arkadaş veya insanlarla bağlantı kurmasını sağlar.
En popüler sosyal ağlar genellikle çok sayıda kullanıcı hesabı veya güçlü kullanıcı etkileşimine sahiptir. Örneğin, pazar lideri Facebook, 1 milyar aylık aktif kullanıcıyı geride bırakan ilk sosyal ağ olmasına karşın, yeni gelen Pinterest, 10 milyondan fazla benzersiz aylık ziyaretçiye ulaşan en hızlı bağımsız site oldu. 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip sosyal platformların çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı, ancak VK veya Çin sosyal ağları gibi Qzone ve Renren gibi Avrupa hizmetleri de, yerel içerik alanlarında ana çekiciliği ele geçirdi.

Tüketiciler tarafından sosyal ağ kullanımı son derece çeşitlidir: Facebook veya Google+ gibi platformlar, arkadaşlarla aile arasındaki değişimlere yoğunlaşır ve sürekli olarak fotoğraf veya durum paylaşımı, sosyal oyunlar gibi özelliklerle etkileşimi zorlar. Tumblr veya Twitter gibi diğer sosyal ağların hepsi hızlı iletişim ile ilgili, uygun bir şekilde mikrobloglar olarak adlandırılır. Bazı sosyal ağlar topluluğa odaklanır; diğerleri, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği öne çıkarır ve görüntüler.

Sosyal medya kullanıcıların sürrkli hayatında olmasından dolayı, sosyal ağlar kesinlikle güçlü bir sosyal etkiye sahiptir. Dijital kimlik ve çevrimiçi sosyal etkileşim kavramının yanı sıra, çevrimdışı ve sanal yaşam arasındaki bulanıklaşma, son tartışmalarda ortaya çıkan yönlerden bazılarıdır. Bunların yanısıra sosyal medya platformlarının bazı dezavantajları da vardır. Örneğin; halsizlik, asosyalleşme, bunalım ve buna benzer sorunlar bazı zamanlarda, sosyal medya platformlarının bir sonucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sucuris