Sosyal Medya Ruh Halimizle Yakından İlişkili

twitter-renkli-logo
Twitter’da Popüler Olmak İçin 10 Altın Kural
Haziran 18, 2018
Instagram’da Popüler Olmanın Yolları
Haziran 21, 2018

Dünya nüfusunun yaklaşık % 40’ı olan üç milyar insan, çevrimiçi sosyal medyayı kullanıyor. Bazı raporlara göre, bu platformlarda her gün paylaşma, beğenme, tweetleme ve güncelleme yapma konusunda ortalama iki saat harcıyoruz. Bu, her dakika paylaşılan yaklaşık yarım milyon tweet ve Snapchat fotoğrafı anlamına gelmektedir.

Sosyal medya, hayatımızda büyük bir rol oynarsa, ruh sağlığımız, esenliğimiz ve zamanımızdan ödün vermiş olur muyuz? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Facebook Zihinsel Esenlik İddialarına Cevap Veriyor

Sosyal medya bizim için nispeten yeni olduğundan, kesin bulgular sınırlıdır. Var olan araştırmalar, çoğunlukla kusurlu olabilen ve raporların çoğunun Facebook üzerine odaklandığı, kendi kendini raporlamaya dayanır. Bununla birlikte, bu hızlı büyüyen bir araştırma alanıdır ve ipuçları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Stres

İnsanlar sosyal medyayı müşteri hizmetlerinden siyasete kadar her şeyde etkilemek için kullanıyorlar, ancak bunun altında yatan bir şey var. O da stres oluşturmasıdır. 2015 yılında Washington DC’de bulunan Pew Research Center’daki araştırmacılar, sosyal medyanın daha fazla stres oluşturup oluşturmadığını araştırmaya çalıştı.
Yapılan araştırmalarda kadınların sosyal medya kullanımı sonrası erkeklerden daha fazla stres yaptığı ortaya çıktı. Ancak Twitter kullanan kadınlar, diğer sosyal medya platformlarına göre daha az stres yaptığı da belirtildi. Bu da demek oluyor ki; kadınlar Twitter’da kendilerini daha rahat hissediyor. Bu durum, kadınların Twitter kullanımını da arttırıyor. Genel olarak ise araştırmacılar sosyal medya kullanımının “alçak gönüllülükle düşük seviyeler” ile bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

Ruh Hali

2014’te Avusturya’daki araştırmacılar, katılımcıların interneti tarayanlara kıyasla 20 dakika boyunca Facebook kullandıktan sonra daha düşük ruh hallerini bildirdiklerini ortaya çıkardı. Çalışma, insanların bunu zaman kaybı olarak gördükleri için bu şekilde hissettikleri sonucuna varıldı.

Sosyal medya kullanımı genel olarak olumlu bir şey olarak bilinse de, uzun süreli kullanımda tam tersi etki yapabilir. Uzun süre sosyal medya platformlarında zaman geçirdikten sonra kafanızı şöyle bir kaldırdığınızda bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Özellikle genç ve çocukların sosyal medyayı kontrolsüz ve aşırı kullanımları sonrası, gelişimlerine olumsuz yönde etkiler verdiği bilinen bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sucuris